Krabojad
Krabojad – to gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny fokowatych. Występuje na przybrzeżnych wodach Antarktyki, natomiast w zimie często zamieszkuje wybrzeża Ameryki Południowej, Australii oraz południowej Afryki.
Krabojady żywią się skorupiakami. Swoje zdobycze pozyskują podczas żerowania na głębokości do 40 m. Są średniej wielkości, osiągają 2,6 m długości u ważą 225 kg. Samice są większe od samców. Krabojady mają srebrzyste futro i biały, lekko zadarty pysk. Charakterystyczną cechą jest wyspecjalizowane uzębienie, które umożliwia odcedzanie skorupiaków planktonowych. Krabojady często występują pojedynczo lub rzadziej w grupach. Ciąża samicy krabojada trwa 9 miesięcy.
Na świat przychodzi jedno młode, które waży 20 kg i przez 3 tygodnie jest pod opieka matki. Jest to jedna z najszybszych fok. W wodzie może poruszać się nawet z prędkością 25km/h. Nurkują zwykle w nocy a przy tym oddychają prawie synchronicznie. Krabojady są objęte ochronioną na mocy Konwencji o ochronie fok antarktycznych.