Elkhund szary – mimo swej Niemieckiej postawie opisywana rasa pochodzi z Norwegii. Jest to pies z rodziny szpiców i psów pierwotnych. Jest on bardzo podobny do Owczarka Niemieckiego.

Do charakterystycznych cech zaliczamy: wykokość w kłębie do 50 cm (dla porównania Husky ma około 60 cm), waży ponad 23 kilogramy, czyli bardzo podobnie jak największe gatunki szpiców. Elkhund szary ma bardzo mocne kończyny i muskularną budowę. Jak wskazuje pochodzenie rasy, pies ten ma bardzo gęstą sierść, która pozwala ochronić  przed utratą ciepła. Jak można się domyślić upały bywają dla nich zabójcze. Tym samym nie nadają się one do ciepłych krajów. Pies posiada czarno-białą barwę sierści.

Elkhund szary to popularny pies myśliwski na północy Europy, wykorzystywany do polowań na ryby – między innymi łososie różnego pokroju. Jest to niezależna rasa potrzebująca dużo ruchu na świeżym powietrzu. To już drugi argument popierający myśl, że to rasa nie nadająca się do zamieszkiwania południowej części Europy oraz całej reszty „ciepłego” świata. Warto zwrócić także uwagę na krótki ogon zwierzęcia. Elkhund potrzebuje dużej ilości białka, jest to w XXI wieku rasa bardzo rzadko spotykana.