OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Łajka zachodniosyberyjska – szpic myśliwski wywodzący się z Rosji. Jest to duży pies o grubym owłosieniu dostosowanym do życia w zimnym środowisku.

Jest to bardzo podobne zwierze do popularnego Husky pochodzącego z Syberii. Jest to jego bliski krewny. Pies w kłębie ma ponad 55 centymetrów w porywach do 60. Waży on 25 kg, tak więc o około 3 kg mniej niż Husky. Ma średniej wielkości uszy. Sierść jest gęsta i twarda jak przystało na Rosyjski charakter. Oczywiście pies jest wyjątkowo umięśniony. Aktualnie jest stosowany do polowań. Są to też idealne psy obronne oraz dla osób niewidomych.

Łajka zachodniosyberyjska bardzo mocno przywiązuje się do właściciela oraz agresywnie reaguje na osoby próbujące „złamać” prywatność”. Na polowaniach bardzo dobrze się sprawują dzięki swoim inicjatywom oraz samodzielnym działaniu. Nie na daremne wspomniałem tutaj jako o psie dla osób niepełnosprawnych. Łajki są to bardzo inteligentne psy oraz szybko się uczą dzięki czemu każde polecenie wydane do wytresowanego psa będzie zrozumiałe. Niestety ich jedyną wadą jest chwilowe niepodporządkowania się poleceniom. Rzecz jasna dobrze wyszkolony pies rzadko się nie będzie słuchać 🙂