Olingo – gatunek pochodzący z rodziny szopowatych, występuje w południowej Ameryce Środkowej oraz północnej części Ameryki Południowej.

Żyje on w górach w lasach tropikalnych. Jego łacińska nazwa brzmi Bassaricyon gabbii. Do jego charakterystycznych cech zaliczamy: wydłużone ciało, szpiczasty pysk, nieduża głowa, cynamonowe oczy. Jest to bardzo mały osobnik z rodziny szopowatych, ponieważ może on sięgać 30-35 centymetrów, a jego waga dochodzi czasami do pułapu 1,5 kg. Olingo jest zwierzęciem, które zaszczyci koneserów miłych doznań dzięki swojej miłej, delikatnej, długiej i gęstej sierści o zabarwieniu od ciemnożółtego po ciemnożółty z czarnym nalotem. Opisywane zwierzę odżywia się owocami, małymi ssakami, jajami, pisklętami oraz owadami.

Olingo prowadzi nocny tryb życia jak większość nadrzewnych gatunków. Na ziemię schodzi bardzo, a to bardzo żadko. W gruncie rzeczy tylko wtedy kiedy musi. Dnie przesypia w dziupli. Jest to zwierze zagrożone wyginięciem, choć nie tak bardzo, aby wymagało specjalnej ochrony. Jest to swoisty typ samotnika. Zdarza się jednak, że Oligno żyje z swoją drugą połówką.