hipolit cegielskiHipolit Cegielski – założyciel maszyn rolniczych w Poznaniu, propagował hasła solidaryzmu narodowego, polityk, działacz społeczny.

Życie

Hipolit Cegielski urodził się 6 stycznia 1813 roku w Ławkach, zmarł 30 listopada 1868 roku w Poznaniu.

Był to dziedzic majątku ziemskiego – Michała Cegielskiego i Józefy. Podczas młodości jego ojciec został bankrutem i pozbawił rodzinę zarobionego przez niego majątku, a jego mama zmarła. Swoje nauczanie rozpoczął od Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Po zdaniu matury rozpoczął studia. Jak można się domyślić studiował nie w Polsce, a w… Niemczech, na uniwersytecie Berlińskim, które zakończył z tytułem wykształconego filozofa.

W 1841 roku ożenił się z Walentyną Motty. Razem mieli trójkę dzieci. Nie pochlebiał on władzom zaborczym, w 1846 roku odmówił władzom przeprowadzenia kontroli mieszkań swoich uczniów – tym samym stracił wcześniej zyskaną posadę nauczyciela.

Praca

Oprócz kariery nauczyciela, Cegielski pełnił funkcję wiceprezesa Towarzystwa Pomocy Naukowej, współorganizował Towarzystwo Przemysłowe, założył Centralne Towarzystwo Gospodarcze oraz wiele innych.

Baza wiedzy
Hej! Właśnie przeglądasz artykuł z rozdziału baza wiedzy!