hipolit cegielskiHipolit Cegielski – założyciel maszyn rolniczych w Poznaniu, propagował hasła solidaryzmu narodowego, polityk, działacz społeczny.

Życie

Hipolit Cegielski urodził się 6 stycznia 1813 roku w Ławkach, zmarł 30 listopada 1868 roku w Poznaniu.

Był to dziedzic majątku ziemskiego – Michała Cegielskiego i Józefy. Podczas młodości jego ojciec został bankrutem i pozbawił rodzinę zarobionego przez niego majątku, a jego mama zmarła. Swoje nauczanie rozpoczął od Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Po zdaniu matury rozpoczął studia. Jak można się domyślić studiował nie w Polsce, a w… Niemczech, na uniwersytecie Berlińskim, które zakończył z tytułem wykształconego filozofa.

W 1841 roku ożenił się z Walentyną Motty. Razem mieli trójkę dzieci. Nie pochlebiał on władzom zaborczym, w 1846 roku odmówił władzom przeprowadzenia kontroli mieszkań swoich uczniów – tym samym stracił wcześniej zyskaną posadę nauczyciela.

Praca

Oprócz kariery nauczyciela, Cegielski pełnił funkcję wiceprezesa Towarzystwa Pomocy Naukowej, współorganizował Towarzystwo Przemysłowe, założył Centralne Towarzystwo Gospodarcze oraz wiele innych.