©Henlisatho - stock.adobe.com

Podróż po Francji – jedna wskazówka, która uratuje Ci skórę

Francja to przepiękny kraj z architekturą, która zawsze przypomina mi lekcje historii w szkole. Na tych lekcjach podziwiałem zdjęcia zamków, kościołów, katedr, czy Łuku Triumfalnego, którego budowę zlecił Napoleon. Francja to też piękne krajobrazy, niesamowita mieszanka kulturowa z zachowaną tradycją. Każdy kto ten kraj odwiedzi zrozumie o czym tu mówię.

Ten kto był we Francji zrozumie też co mam dziś do przekazania.

Wybieram się do Francji i mówię po angielsku

Tyle się nasłuchałem – „Znam już dobrze angielski to może pojadę zwiedzać Francję, na pewno wszyscy tam mówią po angielsku” DOŚĆ

Też kiedyś wierzyłem w bajki, smoki i rycerzy… Prawda jest taka, że Francuzi nie potrafią języka angielskiego za grosz. Jedyny język, który pozwoli Ci zwiedzić ten kraj to język francuski. Tak jak już wspomniałem Francja to mieszanka kulturowa. Mówi się tam tak naprawdę troszkę w każdym języku świata. Jest to spowodowane przeszłością kolonialną tego kraju.

Wyniki badań to potwierdzają

Międzynarodowa szkoła językowa EF Education First jak co roku opublikowała swoje zestawienie znajomości języka angielskiego. Analiza znajomości języka angielskiego dotyczy 70 krajów z całego świata, a bierze w niej udział ponad 910 tysięcy dorosłych. Polska w tym rankingu jest umiejscowiona bardzo wysoko, wyżej od Niemców, czy Belgów. Zajmujemy 9! miejsce! Jak nasze zdolności językowe prezentują się na tle Francuzów?

jezyk-francuski-znajomosc-angielskiego

Źródło Ef.pl

Jak widać na załączonym zdjęciu, Francja jest na szarym końcu listy. Oczywiście jest to 37 pozycja, nie 70, ale patrząc na kraje od których jest lepsza – powinni się wstydzić. Wyżej w zestawieniu jest nawet Japonia.  To kraj, który mówi na głos, że przez swój alfabet i gramatykę nie potrafi opanować wystarczająco języka angielskiego(!)

Język francuski będzie Ci potrzebny

Jeśli wybierasz się na dłuższy pobyt do Francji musisz mi teraz przyznać, że znajomość tematu „Liczby po francusku” nie wystarczy. Jeśli chcesz bez problemów odwiedzić mniejsze miejscowości, gdzie architektura budynków przez lata nie uległa zmianie musisz opanować przynajmniej podstawy języka francuskiego. Przy okazji przyda Ci się spora dawka gramatyki francuskiej, bo jak wiadomo same słówka i rozumienie pi razy drzwi nie pomoże nam dogadać się we Francji.

Podsumowując, można by odnieść wrażenie, że aby odwiedzić Francję musimy znać język francuski. Poniekąd jest to prawda. Ale… Istnieje jeden wyjątek. Francuzi potrafią mówić w języku hiszpańskim.  Jeśli uczyłeś, uczyłaś się w szkole języka hiszpańskiego to istnieje wyjście z tej sytuacji. Jeśli nie potrafisz obu języków to zostaje Ci poszukać dobrego znajomego, bądź przewodnika 😉