Tradycje oraz obyczaje Francuzów

Co kraj, to obyczaj„- zapewne wszyscy z nas znają to słynne powiedzenie. Mówi ono o tym, że każdy kraj ma swoją odmienną tradycję oraz kulturę. Jeżeli wybierasz się do Francji, wypadałoby wiedzieć jak się zachowywać wobec innych ludzi, aby nie zaliczyć gafy. Państwo, to wyróżnia się szczególną gościnnością dla turystów. Francuzi, są jednak specyficznym narodem, który wielbi swój język. Nie należy, więc wymagać od nich posługiwania się innym językiem. Warto również pamiętać, że Francja jest krajem wielowyznaniowym, choć większość ludzi to katolicy.

Przywitania oraz zachowania

We Francji do obcych osób zwraca się oficjalnie. Mówienie na „Ty” jest zarezerwowane dla dzieci oraz młodzieży. Francuzi przy przywitaniach najczęściej podają sobie dłonie. Natomiast z bliskim przyjaciółmi, bądź rodziną całują się w oba policzki. Jeżeli zwracamy się do kobiet, możemy użyć zwrotu Madame. Nie wypada całować Francuzek w dłoń przy przywitaniach, ponieważ poczują się one niezręcznie. Kiedy chcą z nami nawiązać rozmowę to zasada savoir – vivre nakazuje aktywnie włączyć się w dyskusje i wysłuchać swojego rozmówcy. Francuzi są bardzo otwarci, dlatego często mogą nas pozdrawiać na ulicy takimi słowami jak bonjour czy salut. Dobre wychowanie nakazuje nam odpowiedzieć na te pozdrowienia.

W jakim języku mówić?

Francuzi są osobami, które uwielbiają swój język. Warto więc, znać język francuski w stopniu komunikatywnym. Nie lubią używać języka angielskiego. Często możemy spotkać się z sytuacją, kiedy francuz nie odpowie na nasze pytanie, ponieważ zadaliśmy je po angielsku. Wynika to z dużego poczucia własnej wartości osób pochodzenia francuskiego. Kiedy chcemy nawiązać rozmowę z francuzami, powinniśmy zacząć rozmowę przywitaniem się w ich języku. W pozostałej części konwersacji, możemy przejść na angielski. Prawdopodobnie nasze starania zostaną docenione przez odbiorcę i nawiążemy dialog w języku angielskim. Warto wiedzieć, że Francuzi nie lubią innych języków, gdyż mają problem z ich nauką. Nie są osobami, które szybko przyswajają wyrazy obce oraz gramatykę.

Jaka religia jest najpopularniejsza?

Najważniejszym wyznaniem we Francji jest katolicyzm. Oprócz tego są również inne religie na przykład: protestantyzm, islam czy judaizm. Większość Francuzów, bo ponad 60 % jest jednak katolikami. Kościół katolicki podzielony jest na prawie 100 diecezji oraz posiada piękne budowle parafii. Francja jest znana z ważnych ośrodków kultów religijnych takich jak Loudres, Chartes i Lisieux. Warto zdawać sobie sprawę, że chociaż w tym kraju jest wiele katolików, nie są to ludzie praktykujący. Wiele rodzin obchodzi święta Bożego Narodzenia. Kolacja Wigilijna wygląda inaczej niż w Polsce, ponieważ Francuzi nie uwzględniają potraw postnych. Ich głównym daniem jest pieczony indyk lub gęś. W niektórych domach istnieje zwyczaj dzielenia się chlebem, który symbolizuje Chrystusa. Prezenty daje „bożonarodzeniowy ojciec”. Nie jest on utożsamiany z żadnym świętym.