Zakaz korridy wycofany!

Trybunał Konstytucyjny w Hiszpanii odwołał zakaz korridy obowiązujący w autonomicznym regionie Katalonii. Był to zakaz, który został wydany w 2012 roku.

Korrida to walka kapeadora z bykiem, która od roku 1133 była praktykowana w Hiszpanii. Przerodziło się to w prawdziwą tradycję kulturową i znak rozpoznawalny na całym świecie. Widzisz – dziwny gość z jakąś pelerynką i atakującego byka – myślisz Hiszpania.

Spór o Korridę

Trwa od lat. Przeciwnicy twierdzą, że jest to oczywiste torturowanie biednych zwierząt, które wykrwawiają się ku uciesze tłumu. Według nich jest to propagowanie nienawiści, które może przejść na inne poziomy życia społecznego. Zwolennicy zaś, podkreślają, że jest to sztuka i dziedzictwo narodowe, które powinno być chronione.

Jak został wprowadzony zakaz w Katalonii?

Zakaz korridy obowiązywał od początku 2012 roku (1 stycznia), już sama decyzja została przyjęta dwuznacznie przez obywateli. Władze jednak przychyliły się do inicjatywy małej części obywateli swojego kraju, pod którą podpisało się 180 tysięcy osób.

Dlaczego zakaz został uchylony?

Przez duży nacisk zwolenników Korridy w celu uniknięcia wprowadzenia tego zakazu w całej Hiszpanii. Trybunał Konstytucyjny wycofał zakaz stwierdzając, że uderza on w dziedzictwo narodowe Hiszpanii i zakaz jako taki znajduje się w kompetencjach samego państwa, nie autonomicznych jednostek.

Tak więc wracamy do starego 🙂

Fot. ChrisO/Wikipedia