Filologia francuska – studiuj z pasją!

Jesteś w klasie maturalnej i zastanawiasz się nad wyborem studiów? Jeżeli od zawsze interesowałeś się Francją oraz językiem francuskim, powinieneś poważnie przemyśleć swoją dalszą drogę życiową. Dobrym pomysłem może okazać się dla Ciebie rozpoczęcie swojej nauki na studiach filologicznych związanych z językiem francuskim. Filologia francuska jest ciekawym kierunkiem, który pozwoli Ci na znalezienie pracy w międzynarodowych firmach oraz rozwijanie swoich pasji.

Dlaczego warto podjąć ten kierunek?

Wybierając studia powinniśmy kierować się naszymi pasjami oraz zainteresowaniem. Nauka na filologi francuskiej pozwoli nie tylko poznać bardzo dobrze język. Da Ci również szansę zrozumienia tradycji oraz kultury we Francji. Studia nie będą składać się tylko z nauki komunikatywnego porozumiewania się po francusku. Będziesz miał okazję zapoznać się z literaturą czy historią francuską. Jeżeli jesteś osobą, która swoją karierę wiąże z Francją, ten kierunek jest dla Ciebie! Pamiętaj, że znajomość tego języka otwiera Ci nowe możliwości w twojej przyszłości.

Co możemy robić po studiach?

W dzisiejszych czasach ukończenie studiów filologicznych daje nam dużo możliwości na rynku pracy. Bardzo dobra znajomość języków obcych gwarantuje dobre zarobki oraz pewną przyszłość.
Dodatkowo jeżeli będziemy czuć się pewni swojej wiedzy, możemy bez problemu rozwijać karierę. Po filologii francuskiej znajdziemy pracę jako nauczyciel w szkołach. Będziemy mogli także robić tłumaczenia różnych tekstów. Wykształcenie to pozwoli wszystkim osobom, które interesują się literaturą lub prasą pracować jako copywriterzy, korektorzy oraz redaktorzy.

Program studiów

Na każdym uniwersytecie program nauczania jest inny. W trakcie studiów jest wiele przedmiotów wspólnych dla większości filologii. Wymienić można między innymi literaturę i historię danego obszaru językowego oraz historię literatury. Poznamy również różnego rodzaju gramatyki na przykład gramatykę opisową czy kontrastywną, która porównuje język obcy z ojczystym. Studia obejmą również praktyczną naukę języka czyli mowę, pisanie, czytanie i słuchanie. Będziemy mieć styczność z przedmiotami bardziej ogólnymi takimi jak: socjologia, filozofia i kulturoznawstwo.

Jak dostać się na ten kierunek?

Zdecydowałeś się na studiowanie filologii francuskiej, ale nie wiesz co zrobić, aby pozytywnie przejść rekrutację na ten kierunek? Wiele osób sądzi, że na maturze rozszerzonej trzeba zdać język francuski z bardzo dobrym wynikiem. Dobrze wiedzieć, że nie jest to prawda i wcale nie musisz podejmować się zdania matury z tego języka! Wystarczy Ci znajomość języka angielskiego oraz polskiego. Zastanawiasz się dlaczego nie trzeba zdawać francuskiego na egzaminie dojrzałości? Otóż odpowiedź jest prosta! Filologie francuskie oferują nam naukę od zupełnych podstaw. Nie zapominaj jednak, że każda uczelnia sama ustala warunki rekrutacji. Warto, więc z dużym wyprzedzeniem zapoznać się, jakie są wymagania co do danego kierunku.