Jak zdać maturę z angielskiego? Na wysokim poziomie!

W moim pierwszym poście na blogu pisałem o problemach z językiem angielskim w szkole. Wspomniałem również, jak w ciągu jednego roku nauczyłem się angielskiego i zdałem maturę z wynikiem 100%. Dziś wytłumaczę Ci jak możesz powtórzyć moje osiągnięcie!

Zacznij wcześnie

Języka angielskiego nie nauczysz się z dnia na dzień. Oczywiście istnieją wyjątki od tej zasady. Zawsze możesz uczyć się po 6 godzin dziennie i osiągniesz ten sam cel dwa razy szybciej od osoby, która uczy się tylko 3. Z drugiej strony nasz umysł zapamiętuje wiedzę szybciej, jeśli jest ona rozłożona w czasie. Jeśli masz problemy z językiem angielskim już teraz – zacznij uczyć się rok przed maturą. Powolutku pomalutku po 1-2 godzince dziennie. To spokojnie wystarczy, aby z poziomu 30% podst. zdać maturę na poziomie 90-100%. Warunek jest jeden – musisz uczyć się każdego dnia.

Słówka są najważniejsze

Gramatyka zawsze może poczekać. Do dobrego zaliczenia podstawowej matury większość zasad gramatycznych Ci się nie przyda. Na samym początku skup się na nauce słówek. Zwracaj uwagę na ich wymowę, wysłuchaj nagrać na płycie dołączonej do podręczników. Zacznij powoli rozmawiać z nauczycielem (na pewno macie takie ćwiczenia, nie bój się mówić). Gdy już uznasz, że rozumiesz większość zdań załącz sobie angielskie filmy. Możesz również skorzystać z linków do filmów, które zamieszczam na tej stronie w dziale filmy po angielsku. Słowa to klucz do zrumienia każdego zdania! Czasu przyszłego czy przeszłego możesz się domyśleć! Szczególnie na poziomie podstawowym!

©Henry Schmitt – stock.adobe.com

Cierpliwość i powtarzalność

Języki obce są bardzo dobrym materiałem do wytrenowania u siebie cierpliwości. Trzeba tylko chcieć. Codziennie, jakby źle nie było – sięgać po książkę. Pokornie i cierpliwie uczyć się słowa po słowie numer 1,10,20,30,400,500, czy 3153. Tak naprawdę te dwie cechy to klucz do nauki każdego języka. Nie ma tu przepisu na overnight success (bardzo szybki sukces). Jedyne co może Ci pomóc to twój talent, może przyśpieszyć, lub spowolnić naukę – koniec końców NAUKA i tak będzie potrzebna.

Testuj swoje umiejętności

Wydrukuj sobie w domu arkusz maturalny z poprzednich lat. Zacznij mierzyć sobie czas i pisz po prostu małe domowe matury. Następnie sprawdzaj czego nie potrafisz i uzupełniaj swoją wiedzę. Prześledź każdy podręcznik ze wcześniejszych lat oraz zacznij uzupełniać ćwiczenia, których nie potrafiłeś zrobić.

@ Stephan Prieshof – Adobe Stock

Rozczarowanie?

Dużo osób mnie czytających będzie rozczarowane przez to co powiem. Nie ma żadnej drogi na skróty! Umiejętności językowe są tylko i wyłącznie efektem długofalowej, ciężkiej pracy! TYLKO!

Tak naprawdę na pytanie w tytule „Jak zdać maturę z angielskiego?” jest tylko jedna odpowiedź…

HARD WORK.